• Jmenuji se Romana Dzurendová a jóga si mě vlastně asi našla. 

  Totiž k józe mě přivedl úraz na lyžích v roce 2001, od té doby se jí věnuji a stala se mou součástí. Také Svatojakubská cesta z Porta do Santiaga di Compostela a až na konec světa Finisterra a Muxia mi přinesla konečné a nezvratné rozhodnutí, že JÓGA JE CESTA, MOJE CESTA. Zjistila jsem, že jóga je velkou a pravdivou cestou k sobě samé a tedy cestou ke štěstí.

  Na své cestě jógou poznávám úžasné a inspirativní učitele, kteří mě posouvají dál, za což nesmírně děkuji:

  • Jógu podle B. K. S. Iyengara, které se celá léta věnuji, mi představila lektorka jógy MUDr. Marcela Mikešová.
  • Petra Plašilová mi pomohla nakouknout pod pokličku somatické jógy.
  • Dinah Rodrigues a její Hormonální jógová terapie mi otevřela pohled na celkové zdraví ženy.
  • Lektorka Hanka Luhanová a její Česká asociace dětské jógy mi otevřela svět do dětské jógy.
  • Mudr. Aneta Králová mě představila svůj krásný a smysluplný projekt Malá Jóga s dětskými onkologickými pacienty, díky kterému jsem poznala malou skvělou Hedvičku, se kterou stále pravidelně cvičíme více než 4 roky.
  • Další moje kroky mě přivedly do Yoga World k Vaškovi Krejčíkovi, Simoně Josefové, Zuzce Klingrové, Daně Walker, kteří mi ukazují jógovou cestu k Terapii jógou, Restorativní józe, Jin józe.
  • Světlaně Mihulové z Face Yoga Academy děkuji moc za její přístup k Obličejové józe, kterou jsem se rozhodla také lektorovat.
  • Upřímné velké díky patří mé rodině, domácím mazlíčkům Ernestovi, Joki a Chicovi, přátelům, všem mým jogínům, kteří navštěvují moje lekce a všem lidem i bytostem, které na své životní cestě potkávám.
 • Moje vlastní jógová praxe se stávala stále intenzivnější a hlubší.

  Prostě o jógu jsem se zajímala víc a víc. Vlastně mne oslovila natolik, že jsem se józe, jógové filozofii, mindfulness, focusingu, meditacím, vipassana retreatům a buddhistické praxi s učiteli Bhante Pavesou, Bhante Dhammajivou začala aktivněji věnovat a vše hlouběji studovat. Úžasné až udivující je pro mne propojení jógových ásán s dechem, všímavé pozornosti a celkové působení jógy na mé tělo i ducha. Zjistila jsem, že jóga má smysl!

  …jóga je pro mě zdraví, pohyb i klid, hra i soustředění, fantazie, jasnost, zábava, radost, krása, půvab, kouzlo, zdraví, dýchání, rozptýlení, láska, oddanost, blaho, poznání, moudrost, vědomí, respektování, soucit, sebepoznání, pravdivost, pohoda, napětí i uvolnění… JÓGA JE PROSTĚ ŽIVOT!

 • Líbí se mi tato báseň, která mě díky osobním událostem momentálně oslovila:

  Chalil Džibrán O DĚTECH

  Vaše děti nejsou vašimi dětmi. Jsou syny a dcerami Života, toužícího po sobě samém. Přicházejí skrze vás, ale ne od vás. A třebaže jsou s vámi, přece vám nepatří. 

  Můžete jim dát svou lásku, ne však své myšlenky, neboť ony mají své vlastní myšlenky. Můžete dát domov jejich tělům, ne však jejich duším, neboť jejich duše přebývají v domově zítřka, který vy nemůžete navštívit dokonce ani ve svých snech.

  Můžete se snažit být jako ony, nepokoušejte se však učinit je podobné sobě samým. Neboť život nekráčí zpět a nezastavuje se u včerejška. Jste luky, z nichž jsou vaše děti vystřelovány jako živé šípy. Lučištník vidí na stezce nekonečna terč a napíná vás svou silou, aby jeho šípy letěly rychle a daleko.

  Ať napínání rukou Lučištníka je pro vás radostí. Neboť jak miluje šíp, který letí, tak miluje také luk, který je pevný. 

  Chalil DŽIBRÁN v knize Prorok