• JÓGA a VŠÍMAVOST SE SENIORY

   

  NIKDY NENÍ POZDĚ ZAČÍT. S JÓGOU NEMUSÍME STÁRNOUT, MŮŽEME MLÁDNOUT.

  Cvičení jógy a všímavosti má smysl i v domovech pro seniory nebo v domě s pečovatelskou službou, kde cvičím se seniory vyššího věku (mnozí mají přes 90 let, tudíž cvičíme na židlích). Jóga se seniory je pro mě osobně velkým neskutečným dárkem, který každý týden získávám.

  Velmi jsem vděčná a šťastná za spolupráci s Nadačním fondem pro rozvoj plného vědomí, který zajišťuje dostupné cvičení jógy v rámci svých projektů.

  Cvičení jógy a všímavosti pomáhá seniorům nejen po tělesné, ale i po psychické a sociální stránce. Pravidelným cvičením získávají více energie, vitality, lepší duševní naladění, kladnější přístup k životu a někdy i zlepšení spánku a zmírnění zdravotních potíží. Velmi důležité je provádění cviků jemnými a klidnými pohyby v souhře s dechem. Cvičením senioři pomaličku získávají nejen na ohebnosti, pohyblivosti vlastního těla, ale i cvičením „promasírováváme“ a prokrvujeme vnitřní orgány a tím také zlepšujeme jejich funkci. Náročnost hodiny přizpůsobuji kondici, pohybovým možnostem, zdravotnímu stavu a schopnostem cvičících na jednotlivých lekcích. Cvičení probíhá ve velmi klidném, pomalejším a příjemném rytmu s ohledem na méně zdatné a méně pohyblivé cvičence. Při každém cviku procvičíme, protáhneme a narovnáme páteř, která je známkou pohyblivosti našeho těla a to vždy s ohledem na stav páteře, pohyblivost a možnosti každého cvičícího.

  Ze zpětné vazby seniorů vím, že se na hodiny jógy těší, je to jejich zpestření všedního dne. Vnímají cvičení jako přínos nejen pro své tělo, nýbrž i pro svou duši. Cítí, že někam patří a mají svoji „partu“, kde je jim dobře. Vždy říkají:„Jsme tak staří, jak se cítíme a při hodinách jógy je nám fajn."